Department of Specialized Secondary Education | БГАА

Department of Specialized Secondary Education


БГАА

 

Every year, full-time cadets master the following specialties, areas of specialties, specializations at the department of secondary specialized education (hereinafter - the department of SSE) 

2-37 04 01 “Technical Maintenance of Aircraft and Engines”

specializations:

2-37 04 01 01 “Technical Operation of Aircraft and Civil Aviation Engines”

2-37 04 01 02 “Technical operation of aircraft and engines of state aviation”;

2-37 04 02 "Technical maintenance of aviation equipment" (in the directions)

Direction 2-37 04 02-01 “Technical maintenance of Aircraft Equipment (Instrument and Electric Light and Technical Equipment) 

specializations:

2-37 04 02-01 01 Automatic systems and electrical equipment of civil aircraft "

2-37 04 02-01 02 “Systems of lighting support for flights and electrical equipment of airports”

2-37 04 02-01 03 “Automatic systems and electrical equipment of state aircraft”

2-37 04 02-01 04 “Airborne transport and special equipment of state aviation aircraft”;

Direction 2-37 04 02-02 “Technical Maintenance of Aviation Equipment (Radioelectronic Equipment) 

specializations:

2-37 04 02-02 01 “Radio-electronic equipment of civil aircraft”

2-37 04 02-02 02 "Radio-electronic equipment for flight support"

2-37 04 02-02 03 “Radio-electronic equipment of state aviation aircraft”;

The department consists of 3 cyclic commissions (hereinafter the Central Committee): Central Committee “Aircraft and Engines”, Central Committee “General Professional Disciplines and Computer Engineering”, Central Committee “Lighting, Aviation and Radioelectronic Equipment”.

The training base contains 13 classrooms, 9 laboratories.

The department of SSE employs over 20 highly qualified teachers.

At different times, the departments at the academy were headed by Nikolay Mikhailovich SAVCHENKO, Yuri Mikhailovich KOROBILO, Vladimir Egorovich KOZYRITSKY, Mikhail Polikarpovich BOGOMOLOV, Ivan Antonovich MASLOV, ROMANYUK Victor Vasilyevich, PETRENKO Sergey Nikolaevich, BURDIN Sergey Albertovich,  UDO Alexander Nikolaevich, GLAGOLEV, PASHKEVICH Lev Lvovich, TOLSTIK Alexander Alexandrovich, GORBATENKO Victor Nikolaevich, KURILOVICH Peter Mikhailovich, ZIGUN Anatoly Andreyevich, TSIBULIS Yuris Stanislavovich, Golygo Alexei Petrovich, MELTONIAN Albert Rubenovich.

Кочергина

KOCHERGINA Irina Dmitrievna,
Head of the Department of Secondary Special Education (hereinafter - SSE ).

Employees of the SSE  department organize, regulate and operationally manage the educational process.

Костень

KOSTEN Lyudmila Alekseevna,
Deputy Head of the Department of Secondary Special Education

Гаврильчик

GAVRILCHIK Nadezhda Vasilievna,
specialist

Астапчик

ASTAPCHIK Tatyana Sergeevna,
specialist

Жечко

ZHECHKO Olga Vladimirovna
Specialist

Дулькевич

DULKEVICH Anna Igorevna,
laboratory assistant